  • Mfr # 61F.75X12-36
  • Zoro # G6459747
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.75 in
Temper
T651
Width
12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61F.75X12-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.75 in
Width
12"
Width and Length
12 in x 36 in
Width Tolerance
+/-0.084 in
Length Tolerance
+/-3 in
Thickness (Decimal)
0.75 in
Length
36"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Aluminum Plate
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Typical Hardness
95
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Alloy Type
6061
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Type
Corrosion Resistant
Alloy Type - Aluminum
6061
Finish
Unpolished
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Gauge
0.75 in
Tensile Strength
45,000 psi
Shape Type
Plate
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Heat Treatable
Heat Treatable
Appearance
Plain
Brinell Hardness
95 BHN
Shape
Plate
Rockwell Hardness
95 HRB
Heat Treatment
Tempered
Mechanical Finish
Mill
Straightness Tolerance
Not Rated
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tolerance Rating
Standard
Material Grade
Vickers Hardness
Not Available
Maximum Temperature
300 Degrees F
Fabrication
Extruded
System of Measurement
Inch
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
Coating
Plain
Elongation
13 %
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-3 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.084 in, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB