  • Mfr # 61F.5X8-72
  • Zoro # G6679881
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F.5X8-72
Thickness
0.5 in
Width and Length
8 in x 72 in
Width
8"
Thickness (Decimal)
0.5 in
Length
72"
Width Tolerance
+/-0.054 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
8 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Gauge
0.5 in
Maximum Temperature
300 Degrees F
Shape Type
Plate
Shape
Plate
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Flatness Tolerance
+/-0.1 in
Coating
Plain
Galvanized
Not Galvanized
System of Measurement
Inch
Elongation
13 %
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 6 ft, Length Tolerance +/-6 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.054 in, Thickness 0.5 in, Thickness Tolerance +/-0.009 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number