  • Mfr # 61F.625X8-72
  • Zoro # G6475122
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Finish
Unpolished
Type
Corrosion Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61F.625X8-72
Thickness
0.625 in
Thickness (Decimal)
0.625 in
Width and Length
8 in x 72 in
Width Tolerance
Length
72"
Width
8"
Length Tolerance
+/-6 in
Overall Width
8 in
Overall Length
6 ft
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Finish
Unpolished
Type
Corrosion Resistant
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Flat Bar Stock
Alloy Type
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Gauge
0.625 in
Tensile Strength
45,000 psi
95 HRB
Shape Type
Plate
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape
Plate
Flatness Tolerance
Elongation
13 %
Coating
Not Galvanized
System of Measurement
Inch
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 6 ft, Length Tolerance +/-6 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.054 in, Thickness 0.625 in, Thickness Tolerance +/-0.009 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number