  • Mfr # 61F.75X8-12
  • Zoro # G7253181
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.75 in
Temper
T651
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61F.75X8-12
Thickness
0.75 in
Length
12"
Thickness (Decimal)
0.75 in
Width and Length
8 in x 12 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
+/-0.054 in
Width
8"
Overall Length
12 in
Overall Width
8 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Finish
Unpolished
Alloy Type - Aluminum
6061
Type
Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Alloy Type
6061
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Gauge
0.75 in
Tensile Strength
45,000 psi
Standard
Shape Type
Plate
Shape
Plate
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Coating
Elongation
13 %
Galvanized
Not Galvanized
System of Measurement
Inch
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-1 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.054 in, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number