  • Mfr # 61F.75X8-72
  • Zoro # G6401333
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.75 in
Temper
T651
Width Tolerance
+/-0.054 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F.75X8-72
Thickness
0.75 in
Width Tolerance
+/-0.054 in
Width and Length
8 in x 72 in
Length Tolerance
+/-6 in
Length
72"
Width
8"
Thickness (Decimal)
0.75 in
Overall Width
8 in
Overall Length
6 ft
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Alloy Type
6061
Type
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Finish
Unpolished
Tensile Strength
45,000 psi
Gauge
0.75 in
Shape
Plate
Shape Type
Plate
Elongation
13 %
System of Measurement
Inch
Flatness Tolerance
Coating
Plain
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 6 ft, Length Tolerance +/-6 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.054 in, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number