  • Mfr # 61F.75X8-36
  • Zoro # G6959023
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.75 in
Temper
T651
Thickness (Decimal)
0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F.75X8-36
Thickness
0.75 in
Thickness (Decimal)
0.75 in
Width and Length
8 in x 36 in
Length Tolerance
+/-3 in
Length
36"
Width Tolerance
+/-0.054 in
Width
8"
Overall Length
36 in
Overall Width
8 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Type
Corrosion Resistant
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Finish
Unpolished
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
95
Alloy Type
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Gauge
0.75 in
Straightness Tolerance
Not Rated
Shape Type
Plate
Shape
Plate
Flatness Tolerance
Coating
Plain
System of Measurement
Inch
Elongation
13 %
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-3 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.054 in, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number