  • Mfr # T1170-10-10FJSS-10FJSS-24"
  • Zoro # G412011455
/ea
Free Shipping & Returns
SAE100R14
Hose Cover Material
304 Stainless Steel
Vacuum Rating
28 inHg
Hose Fitting Type A
FJIC
Hose Fitting Size A
5/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
T1170-10-10FJSS-10FJSS-24"
Hose Fitting Size A
5/8 in
Hose Dash Size
10
Hose Fitting Size B
Hose Length
24 in
SAE100R14
Hose Cover Material
304 Stainless Steel
Vacuum Rating
28 inHg
Hose Fitting Type A
1/2 in
Hose Fitting Material A
Interior Texture
Smooth
Hose Color
Silver
Maximum Working Pressure @ 70F
1,500 psi