  • Mfr # T1170-12-12FJBR-12MPBR-12"
  • Zoro # G112010932
SAE100R14
Hose Cover Material
304 Stainless Steel
Hose Fitting Material A
Brass
Interior Texture
Smooth
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
T1170-12-12FJBR-12MPBR-12"
Hose Dash Size
12
Hose Length
12 in
Hose Fitting Size A
3/4 in
Hose Fitting Size B
3/4 in
SAE100R14
Hose Cover Material
304 Stainless Steel
Hose Fitting Material A
Brass
Interior Texture
Smooth
Vacuum Rating
28 inHg
Hose Fitting Type A
FJIC
Hose Fitting Type B
MNPT
Hose ID
5/8 in
Hose Conductivity
Conductive
Hose Color
Silver
Maximum Working Pressure @ 70F
1,200 psi