  • Mfr # SB-6061-1000-12-18
  • Zoro # G1314162
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Standards
ASTM B209, ASTM B211
Typical Hardness
95
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-1000-12-18
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Width
12"
Width and Length
12 in x 18 in
Length
18"
Width Tolerance
+/-0.002 in
Thickness (Decimal)
1.0 in
Overall Length
18 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Aluminum Plate
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Standards
ASTM B209, ASTM B211
Typical Hardness
95
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Alloy Type - Aluminum
6061
Hardness Scale
BHN
Thickness Tolerance
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Finish
Mill
Alloy Type
6061
Type
Precision
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatable
Heat Treatable
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape Type
Plate
Fabrication
Cold Rolled
Brinell Hardness
95 BHN
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Shape
Plate
Material Grade
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Rockwell Hardness
85 HRB
Straightness Tolerance
Not Rated
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 18 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 1 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 85 HRB