  • Mfr # SB-6061-0375-04-12
  • Zoro # G2352497
Yield Strength
40,000 psi
Length Tolerance
+/-0.002 in
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0375-04-12
Thickness
0.375 in
Length Tolerance
Width
4"
Width Tolerance
Thickness (Decimal)
0.375 in
Length
12"
Width and Length
4 in x 12 in
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Standards
ASTM B209
Hardness Scale
BHN
Typical Hardness
95
Alloy Type - Aluminum
6061
Type
Precision
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Finish
Mill
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Alloy Type
Tensile Strength
45,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatment
Annealed
Brinell Hardness
95 BHN
Fabrication
Cold Rolled
Shape
Flat
Tolerance Rating
Standard
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Rockwell Hardness
85 HRB
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T651, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number