  • Mfr # SB-6061-0375-12-18
  • Zoro # G0847165
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Alloy Type - Aluminum
6061
Standards
ASTM B209, ASTM B211
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-0375-12-18
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.375 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Length
18"
Length Tolerance
Width
12"
Thickness (Decimal)
0.375 in
Width and Length
12 in x 18 in
Overall Length
18 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Aluminum Plate
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Alloy Type - Aluminum
6061
Standards
ASTM B209, ASTM B211
Type
Precision
Typical Hardness
95
Hardness Scale
BHN
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Thickness Tolerance
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Alloy Type
Finish
Mill
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape Type
Plate
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
Shape
Plate
Tolerance Rating
Standard
Fabrication
Cold Rolled
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
95 BHN
System of Measurement
Inch
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Galvanized
Not Galvanized
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
85 HRB
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 18 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.375 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 85 HRB