  • Mfr # SB-6061-1000-04-12
  • Zoro # G2547587
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Standards
ASTM B209
Alloy Type - Aluminum
6061
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-1000-04-12
Thickness
1 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Length
12"
Width
4"
Width and Length
4 in x 12 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Thickness (Decimal)
1.0 in
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Standards
ASTM B209
Alloy Type - Aluminum
6061
Thickness Tolerance
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Finish
Mill
Type
Precision
Alloy Type
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Hardness
95
Hardness Scale
BHN
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Fabrication
Cold Rolled
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape
Flat
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
95 BHN
Material Grade
Tolerance Rating
Standard
Rockwell Hardness
85 HRB
Straightness Tolerance
Not Rated
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T651, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number