  • Mfr # SB-6061-0750-02-12
  • Zoro # G2542967
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.75 in
Temper
T651
Standards
ASTM B209
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0750-02-12
Thickness
0.75 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Width and Length
2 in x 12 in
Length
12"
Thickness (Decimal)
0.75 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Width
2"
Overall Length
12 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Standards
ASTM B209
Alloy Type
6061
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Finish
Mill
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Hardness Scale
BHN
Alloy Type - Aluminum
6061
Thickness Tolerance
Typical Hardness
95
Type
Precision
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Tensile Strength
45,000 psi
Material Grade
Tolerance Rating
Standard
Brinell Hardness
95 BHN
Fabrication
Cold Rolled
Mechanical Finish
Mill
Shape
Flat
Heat Treatment
Annealed
Heat Treatable
Rockwell Hardness
85 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T651, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number