  • Mfr # SB-6061-0375-02-12
  • Zoro # G1980946
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.375 in
Temper
T651
Alloy Type
6061
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0375-02-12
Thickness
0.375 in
Width and Length
2 in x 12 in
Thickness (Decimal)
0.375 in
Length
12"
Width
2"
Overall Width
2 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Alloy Type
6061
Type
Precision
Alloy Type - Aluminum
Finish
Mill
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Typical Hardness
95
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Standards
ASTM B209
Thickness Tolerance
Hardness Scale
BHN
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Tolerance Rating
Standard
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
Fabrication
Cold Rolled
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Flat
Brinell Hardness
95 BHN
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Rockwell Hardness
85 HRB
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T651, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number