  • Mfr # SB-6061-0625-08-08
  • Zoro # G3411633
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
+/-0.002 in
Width and Length
8 in x 8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0625-08-08
Thickness
0.625 in
Width Tolerance
Width and Length
8 in x 8 in
Length
8"
Thickness (Decimal)
0.625 in
Width
8"
Length Tolerance
Overall Width
8 in
Overall Length
8 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Type
Precision
Standards
ASTM B209, ASTM B211
Alloy Type - Aluminum
6061
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Thickness Tolerance
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Typical Hardness
95
Finish
Mill
Hardness Scale
BHN
Alloy Type
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Tolerance Rating
Standard
Fabrication
Cold Rolled
Brinell Hardness
95 BHN
Material Grade
Mechanical Finish
Mill
Shape
Plate
Heat Treatment
Annealed
Heat Treatable
Shape Type
Plate
Straightness Tolerance
Not Rated
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Rockwell Hardness
85 HRB
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 8 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.625 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 85 HRB