  • Mfr # HPI/125040-48
  • Zoro # G914563179
/ea
Key Features
Standards
ASTM A513
Material
Carbon Steel
Wall Thickness
0.14 in
Overall Length
4 ft
Outside Diameter
1 5/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HPI/125040-48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wall Thickness
0.14 in
Overall Length
4 ft
Outside Diameter
1 5/8 in
Inside Diameter
1.25 in
Details
Item
Carbon Steel Round Tube
Standards
ASTM A513
Material
Carbon Steel
System of Measurement
Inch
Fabrication
Hot Rolled
Yield Strength
45,000 psi
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatment
No Heat Treatment
Material Grade
A513
Tensile Strength
70,000 psi
Appearance
Plain
Application
Automotive, Industrial, Plumbing
Machinability
100 %
Shape
Round
Brinell Hardness
119
Mechanical Finish
Mill
Rockwell Hardness
60 HRB
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Heat Treatable
Heat Treatable
Galvanized
Not Galvanized
Description
Carbon Steel Round Tube, Material Carbon Steel, Material Grade A513, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Inside Diameter 1.25 in, Outside Diameter 1 5/8 in, Overall Length 4 ft, Wall Thickness 0.14 in, Yield Strength 45,000 psi, Machinability 100 Percent, Rockwell Hardness 60 HRB, Appearance Plain, Application Automotive, Industrial, Plumbing, Brinell Hardness 119, Includes Material Certificate No Certificates Included