  • Mfr # M01000.360.0260
  • Zoro # G1973371
Head Width
55 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01000.360.0260
Fastener Length
260 mm
Head Width
55 mm
Head Height
22.5 mm
Min. Thread Length
84 mm
Head and Washer Height
22.5 mm
Rockwell Hardness
HRC22
Tensile Strength
120,350 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Threadlocker Maximum Temperature
4 mm
302 Degrees F
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M36-4.00, Fastener Length 260 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 84 mm, Head Height 22.5 mm, Head Width 55 mm