  • Mfr # M39140.120.0030
  • Zoro # G3421881
Pin Diameter
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39140.120.0030
Pin Diameter
13 mm
Shank Length
31 mm
Outside Dia.
12 mm
Nominal Diameter
12 mm
Overall Length
30mm
Chamfer Diameter
11.7 mm
Shank Length Tolerance
+/-0.500 mm
Fits Maximum Hole Diameter
12 mm
Usable Length
30 mm
Fits Minimum Hole Diameter
11.82 mm
Chamfer Length (Min.)
3 mm
Description
Coiled Spring Pin, 12mm dia,30mm L,Coiled,PK5, System of Measurement Metric, Pin Diameter 12 mm, Pin Type Coiled, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 30 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 11.7 mm, Fits Minimum Hole Diameter 11.82 mm, Fits Maximum Hole Diameter 12 mm, Shank Length 30 mm, Minimum Chamfer Length 3 mm, Nominal Diameter 12 mm, Standards D7343, ISO8750, Shank Length Tolerance +/-0.500 mm, Product Type Spring Pin, Rockwell Hardness HV30 420-560