  • Mfr # 61F1.25X1.5-12
  • Zoro # G0926615
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
1.25 in
Temper
T6511
Alloy Type
6061
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F1.25X1.5-12
Thickness
1.25 in
Width
1-1/2"
Length Tolerance
+/-1 in
Length
12"
Width and Length
1-1/2 in x 12 in
Width Tolerance
+/-0.014 in
Thickness (Decimal)
1.25 in
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
12 in
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Alloy Type
6061
Type
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Finish
Unpolished
Alloy Type - Aluminum
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Tensile Strength
45,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.012 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number