  • Mfr # 61F.75X1.75-12
  • Zoro # G201840310
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.75 in
Width and Length
1 3/4 in x 12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F.75X1.75-12
Thickness
0.75 in
Width and Length
1 3/4 in x 12 in
Length Tolerance
+/-1 in
Thickness (Decimal)
0.75 in
Width Tolerance
+/-0.014 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1 3/4 in
Yield Strength
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Tensile Strength
42,000 psi
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Straightness Tolerance
Not Rated
Metal Fabrication Process
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Plain
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
+/-0.008 in
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 3/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number