  • Mfr # 61F.188X4-72
  • Zoro # G0948333
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Length
72"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F.188X4-72
Thickness
0.188 in
Length
72"
Thickness (Decimal)
0.187 in
Length Tolerance
+/-6 in
Width
4"
Width Tolerance
Width and Length
4 in x 72 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
4 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
40,000 psi
6061
Type
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Thickness Tolerance
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Finish
Unpolished
Alloy Type
Tensile Strength
45,000 psi
Shape
Flat
95 HRB
Vickers Hardness
Not Available
Heat Treatable
Heat Treatable
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Heat Treatment
Tempered
Maximum Temperature
300 Degrees F
Appearance
Plain
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 0.188 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number