  • Mfr # 4F.125X1.5-12
  • Zoro # G402202948
Thickness
0.125 in
Width
1.5 in
Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
4F.125X1.5-12
Thickness
0.125 in
Width
1.5 in
Length
12 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
1 1/2 in
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
50 %
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.006 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 131 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included