  • Mfr # M51050.025.0010
  • Zoro # G5337281
Drive Size
2 mm
Tensile Strength
135,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51050.025.0010
Screw Length
10 mm
Drive Size
2 mm
Head Height
2.5 mm
Thread Length
10 mm
Min. Thread Length
10 mm
Minimum Thread Length
10 mm
Head Diameter
4.5 mm
Dia./Thread Size
Length
10 mm
Head Dia.
4.5 mm
Tensile Strength
135,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
Rockwell Hardness
C37 to C44
Thread Pitch
0.45 mm
Min. Tensile Strength
135,000 to 145,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M2.5x0.45, Minimum Thread Length 10 mm, Fastener Length 10 mm, Head Height 2.5 mm, Head Diameter 4.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable