  • Mfr # M51050.025.0012
  • Zoro # G5337297
Drive Size
2 mm
Tensile Strength
135,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51050.025.0012
Screw Length
12 mm
Drive Size
2 mm
Thread Length
12 mm
Head Height
2.5 mm
Min. Thread Length
12 mm
Head Diameter
4.5 mm
Minimum Thread Length
12 mm
Dia./Thread Size
Length
12 mm
Head Dia.
4.5 mm
Tensile Strength
135,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
Rockwell Hardness
C37 to C44
Thread Pitch
0.45 mm
Fastener Industry Standards
Min. Tensile Strength
135,000 to 145,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M2.5-0.45, Minimum Thread Length 12 mm, Fastener Length 12 mm, Head Height 2.5 mm, Head Diameter 4.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable