  • Mfr # M51050.025.0016
  • Zoro # G5337202
Drive Size
2 mm
Tensile Strength
135,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51050.025.0016
Screw Length
16 mm
Drive Size
2 mm
Head Height
2.5 mm
Thread Length
16 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head Diameter
4.5 mm
Minimum Thread Length
16 mm
Head Dia.
4.5 mm
Dia./Thread Size
Length
16 mm
Tensile Strength
135,000 psi
Rockwell Hardness
C37 to C44
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
0.45 mm
Min. Tensile Strength
135,000 to 145,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M2.5x0.45, Minimum Thread Length 16 mm, Fastener Length 16 mm, Head Height 2.5 mm, Head Diameter 4.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable