  • Mfr # M51050.025.0005
  • Zoro # G5333483
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M2.5-0.45
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
2 mm
Tensile Strength
170,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M51050.025.0005
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M2.5-0.45
Screw Length
5 mm
Drive Size
2 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
5 mm
Head Height
2.5 mm
Min. Thread Length
5 mm
Head Diameter
4.5 mm
Minimum Thread Length
5 mm
Length
5 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
4.5 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
170,000 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Rockwell Hardness
C37 to C45
Thread Direction
Right Hand
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Style
Partially Threaded
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 912
Thread Pitch
0.45 mm
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
18-8
Fastener Industry Standards
Basic Material
Stainless Steel
Screw Head Type
Cylindrical
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Min. Tensile Strength
170,000 to 180,000 psi
Fastener Finish
Material Grade
A2
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M2.5x0.45, Minimum Thread Length 5 mm, Fastener Length 5 mm, Head Height 2.5 mm, Head Diameter 4.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable