  • Mfr # M51300.060.0040
  • Zoro # G9904216
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51300.060.0040
Fastener Length
40 mm
Head Height
3 mm
Head Dia.
11.0 mm
Head Width
11.3 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Maximum Head Height
3 mm
Overall Length
40 mm
Dimensional Standards
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
1 mm
Thread Type
Coarse
Thread Direction
Right Hand
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 40 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 3 mm, Drive Size #3, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Style Fully Threaded