  • Mfr # M4C30KCS
  • Zoro # G1401504
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M4-0.70
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
3 mm
Tensile Strength
190,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M4C30KCS
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
30 mm
Drive Size
3 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
20 mm
Head Height
4 mm
Min. Thread Length
20 mm
Head Diameter
7 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
7 mm
Length
30 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
190,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
System of Measurement
Metric
Rockwell Hardness
C39 to C44
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Class
12.9
Thread Style
Partially Threaded
Temp. Range
- 20 Degrees F to 400 Degrees F
Thread Type
Coarse
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Thread Pitch
0.7 mm
Dimensional Standards
ASME B18.3
Material Quality Standards
ASTM A574
Pack Size
Small Pack
Maximum Temperature
400 Degrees F
Screw Head Type
Cylindrical
Fastener Finish
Material Grade
Alloy Steel
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM A574
Basic Material
Min. Tensile Strength
190,000 psi
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size M4-0.7, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 30 mm, Head Height 4 mm, Head Diameter 7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable