  • Mfr # M4C45KCS
  • Zoro # G1864843
Drive Size
3 mm
Tensile Strength
190,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M4C45KCS
Screw Length
45 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
4 mm
Thread Length
20 mm
Min. Thread Length
20 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Head Diameter
7 mm
Length
45 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
7 mm
Tensile Strength
190,000 psi
Thread Pitch
0.7 mm
Min. Tensile Strength
190,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size M4-0.7, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 45 mm, Head Height 4 mm, Head Diameter 7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable