  • Mfr # M4C40KCS
  • Zoro # G2722745
Drive Size
3 mm
Tensile Strength
190,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M4C40KCS
Screw Length
40 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
4 mm
Thread Length
20 mm
Min. Thread Length
20 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Head Diameter
7 mm
Length
40 mm
Head Dia.
7 mm
Tensile Strength
190,000 psi
Thread Pitch
0.7 mm
Min. Tensile Strength
190,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size M4-0.7, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 40 mm, Head Height 4 mm, Head Diameter 7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable