  • Mfr # M4C35KCS
  • Zoro # G2616153
Drive Size
3 mm
Tensile Strength
190,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M4C35KCS
Screw Length
35 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
4 mm
Thread Length
20 mm
Min. Thread Length
20 mm
Head Diameter
7 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Head Dia.
7 mm
Dia./Thread Size
Length
35 mm
Tensile Strength
190,000 psi
Thread Pitch
0.7 mm
Min. Tensile Strength
190,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size M4-0.7, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 35 mm, Head Height 4 mm, Head Diameter 7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable