  • Mfr # M55050.050.0035
  • Zoro # G5321942
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
35 mm
Drive Size
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55050.050.0035
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
35 mm
Drive Size
4 mm
Thread Length
25 mm
Head Height
5 mm
Min. Thread Length
25 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Head Diameter
8.5 mm
Head Dia.
8.5 mm
Dia./Thread Size
Length
35 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
0.8 mm
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M5x0.80, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 35 mm, Head Height 5 mm, Head Diameter 8.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable