  • Mfr # 61P1X24-24
  • Zoro # G0964187
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
1 in
Temper
T651
Length
24"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61P1X24-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1 in
Length
24"
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Thickness (Decimal)
1.0 in
Width and Length
24 in x 24 in
Width
24"
Overall Length
24 in
Overall Width
24 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Standards
AMS 4027, AMS QQ-A-250, ASTM B209
Alloy Type - Aluminum
6061
Type
Corrosion Resistant
Typical Tensile Strength (PSI)
67,500 psi
Typical Yield Strength (PSI)
66,000 psi
Plate Stock
Alloy Type
6061
Thickness Tolerance
+0.039 in/0 in
Typical Hardness
150
Tensile Strength
45,000 psi
Gauge
1 in
Heat Treatable
Heat Treatable
Maximum Temperature
300 Degrees F
Fabrication
Cold Rolled
Shape
Plate
Heat Treatment
Tempered
Material Grade
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Rockwell Hardness
75 HRB
Shape Type
Plate
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Coating
Plain
Flatness Tolerance
+/-0.1 in
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 24 in, Length Tolerance +0.125 in/0 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +0.125 in/0 in, Thickness 1 in, Thickness Tolerance +0.039 in/0 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 75 HRB