  • Mfr # DB-MIC6-0625-24-36
  • Zoro # G715549785
+/-0.002 in
Shape
Plate
Thickness
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DB-MIC6-0625-24-36
Thickness
0.625 in
Overall Length
36 in
Overall Width
24 in
Shape
Plate
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade MIC-6, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.625 in, Fabrication Cast, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch