  • Mfr # DB-MIC6-0875-12-24
  • Zoro # G015549683
Key Features
Shape
Plate
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DB-MIC6-0875-12-24
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Thickness
0.875 in
Aluminum Precision Blank
Shape
Plate
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade MIC-6, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.875 in, Fabrication Cast, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch