  • Mfr # DB-MIC6-1000-06-12
  • Zoro # G615549717
Key Features
Flatness Tolerance
Not Rated
Fabrication
Cast
Heat Treatment
Annealed
Length Tolerance
+/-0.002 in
Thickness Tolerance
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DB-MIC6-1000-06-12
Overall Width
6 in
Width Tolerance
Overall Length
12 in
Thickness
1 in
Aluminum Precision Blank
Flatness Tolerance
Fabrication
Cast
Heat Treatment
Annealed
Thickness Tolerance
Yield Strength
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
70 HBW
Galvanized
Not Galvanized
Material Grade
MIC-6
Mechanical Finish
Mill
Material
Aluminum
Straightness Tolerance
Tensile Strength
Tolerance Rating
Tight
Rockwell Hardness
34 HRB
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, MIC-6, Not Applicable, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 70 HBW Brinell Hardness, 34 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable