  • Mfr # MB-6061-0236-02-24
  • Zoro # G415550074
/ea
Free Shipping & Returns
Elongation
17 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MB-6061-0236-02-24
Overall Width
2 in
Overall Length
24 in
Thickness
0.236 in
Elongation
17 %
T651
Shape
Sheet
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 2 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.236 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch