  • Mfr # MB-6061-0315-06-12
  • Zoro # G515573553
Thickness
0.315 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MB-6061-0315-06-12
Thickness
0.315 in
Length Tolerance
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
T651
Fabrication
Hot Rolled
Elongation
17 %
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
60 HRB
Brinell Hardness
95 HBW
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tolerance Rating
Tight
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.315 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number