  • Mfr # MG-6061-0236-24-24
  • Zoro # G415574322
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.236 in
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Temper
T651
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MG-6061-0236-24-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.236 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
24 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Temper
T651
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
Elongation
17 %
Material Grade
6061
System of Measurement
Inch
Heat Treatment
Tempered
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Sheet
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 24 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 0.236 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch