  • Mfr # MG-6061-0315-06-24
  • Zoro # G815574427
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MG-6061-0315-06-24
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.315 in
Overall Width
6 in
Overall Length
24 in
T651
Tolerance Rating
Tight
System of Measurement
Inch
Rockwell Hardness
60 HRB
Tempered
Galvanized
Not Galvanized
Brinell Hardness
95 HBW
Mechanical Finish
Precision Ground
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Fabrication
Hot Rolled
Elongation
17 %
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.315 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number