  • Mfr # MG-6061-0394-02-24
  • Zoro # G215574737
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Temper
T651
Material
Aluminum
Thickness
0.394 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Tensile Strength
45 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MG-6061-0394-02-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.394 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
2 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Temper
T651
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Fabrication
Hot Rolled
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Heat Treatment
Tempered
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Elongation
17 %
Tolerance Rating
Tight
Mechanical Finish
Precision Ground
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
60 HRB
Material Grade
6061
Straightness Tolerance
Not Rated
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
95 HBW
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.394 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number