  • Mfr # MG-6061-0591-06-06
  • Zoro # G415574582
Thickness
0.591 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MG-6061-0591-06-06
Thickness
0.591 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
6 in
Overall Width
6 in
Corrosion-Resistant
Shape
Plate
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 6 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 6 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 0.591 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch