  • Mfr # MG-6061-0591-06-24
  • Zoro # G715574510
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MG-6061-0591-06-24
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.591 in
Overall Length
24 in
Overall Width
6 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Material
Aluminum
Tolerance Rating
Tight
Heat Treatment
Tempered
Fabrication
Hot Rolled
Heat Treatable
Heat Treatable
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
60 HRB
Elongation
17 %
Inch
Galvanized
Not Galvanized
Mechanical Finish
Precision Ground
Material Grade
6061
Brinell Hardness
95 HBW
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.591 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number