  • Mfr # MG-6061-0787-02-12
  • Zoro # G515574604
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.787 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MG-6061-0787-02-12
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.787 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
2 in
Overall Length
12 in
T651
Tolerance Rating
Tight
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Corrosion-Resistant
Fabrication
Hot Rolled
Brinell Hardness
95 HBW
Elongation
17 %
Mechanical Finish
Precision Ground
Straightness Tolerance
Not Rated
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
60 HRB
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.787 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number