  • Mfr # MG-6061-0787-06-12
  • Zoro # G215574966
Thickness
0.787 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MG-6061-0787-06-12
Thickness
0.787 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
Heat Treatable
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
60 HRB
6061
Brinell Hardness
95 HBW
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Tight
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Mechanical Finish
Precision Ground
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.787 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number