  • Mfr # MG-6061-0984-06-06
  • Zoro # G815573888
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MG-6061-0984-06-06
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.984 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
6 in
Overall Length
6 in
Corrosion-Resistant
Shape
Plate
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 6 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 6 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 0.984 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch