  • Mfr # MG-6061-0984-24-24
  • Zoro # G115573700
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.984 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MG-6061-0984-24-24
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
0.984 in
Overall Length
24 in
Overall Width
24 in
Tempered
Shape
Plate
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 24 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 24 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 0.984 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch