  • Mfr # MG-6061-1181-04-12
  • Zoro # G115573649
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1.181 in
Yield Strength
40 ksi
Tensile Strength
45 ksi
Temper
T651
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MG-6061-1181-04-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1.181 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
40 ksi
Tensile Strength
45 ksi
Temper
T651
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
Straightness Tolerance
Not Rated
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
95 HBW
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Elongation
17 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Tolerance Rating
Tight
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Hot Rolled
Material Grade
6061
Rockwell Hardness
60 HRB
Mechanical Finish
Precision Ground
Heat Treatment
Tempered
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 1.181 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number