  • Mfr # SB-2024-0125-12-24
  • Zoro # G415574445
Thickness
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-2024-0125-12-24
Thickness
0.125 in
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Elongation
4 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Shape
Sheet
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 2024, Temper T3, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.125 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch