  • Mfr # SB-2024-0190-18-18
  • Zoro # G315574378
Temper
T3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-2024-0190-18-18
Thickness
0.19 in
Overall Width
18 in
Overall Length
18 in
Temper
T3
Heat Treatable
Shape
Sheet
Elongation
4 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 2024, Temper T3, Overall Length 18 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 18 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.19 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 41 ksi, Tensile Strength 57 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Sheet, System of Measurement Inch